Faset eklem nedir?

 Faset eklemler denge ve sağlamlık (stabilite) sağlar ve omurgaya eğilip bükülme özelliği verirler. Komşu omurların iki yüzeyinden yapılmışlardır ve ince bir kat kıkırdak ile ayrılırlar.Kemikler arasındaki sürtünmeyi azaltır

Neden faset eklem enjeksiyonu yapılır?

Teşhis ve tedavi için.

Faset eklemdeki bir sorun bel ağrısına yol açabilmektedir. Teşhis için yapılan testler faset eklemde bir anormalliği işaret edebilir, bu da ağrının kaynağının faset eklem olduğunu düşündürebilir.Ağrının kaynağı olarak bir faset eklem belirlenirse, anestetik ajanlar ve antienflamatuar ilaçlar daha uzun süreler için ağrın kesilmesini sağlayabilir.

Nasıl yapılır?

Hasta monitörize edilir.Daha sonra lokal sprey ve lokal anestezik kullanılır.Ultrasonografi eşliğinde faset eklem enjeksiyonu yapılır.

Enjeksiyondan sonra ne olur?

İşlemden sonra ağrınızın hemen azaldığını, dindiğini farkedebilirsiniz. Lokal anesteziğin etkisi azaldıktan sonra ağrı tekrar başlayabilir.Endişe etmemek gerekir.Uzun etkili steroidlerin etkisi başladığından ağrı tekrar dinecektir.(bir haftaya kadar sürebilir bu etkinin başlaması )

Hemen ertesi gün kendinizi çok yormadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.Genellikle 6 aylık bir iyilik hali oluşur enjeksiyondan sonra. Ancak enjeksiyondan sonra  daha önce bu ağrı için spor ,fizik tedavi, ilaç kullamını varsa devam edilmesi önerilmektedir.

İşlem sonrası bacaklarda uyuşma, karıncalanma olabilmektedir.

Kimlere yapılmamalıdır?

En az 4-6 haftalık ağrısı olmayanlara

O bölgede aktif enfeksiyonu olanlara

Kontrolsüz şeker hastalığı ve tansiyonu olanlara

Gebe yada gebe olma ihtimali olanlara

Kanama , pıhtılaşma bozukluğu olanlara