Epidural steroid enjeksiyonu nedir?

Enjeksiyon uzun etkili bir  steroid ve bir lokal anestezik ajan içerir. Epidural aralık aracılığıyla ilaç , sıkışmış veya etkilenmiş olan spinal sinire ulaşarak o bölgedeki ödemi azaltır vesinir üzerindeki baskı ,etkileşim ortadan kalkar böylece ağrı azalır.

2 teknik uygulanarak yapılır:

İnterlaminar teknik: Omurganın ortasından girilerek ilaç epidural aralığa yapılır. İlaç, sinirlerin çevresine serbest olarak dağılır

.Transforaminal teknik: İlaç, problemli olan spinal sinirin omurgadan çıktığı delikten bir iğne ile girilerek etkilenen sinirin etrafına yapılır. Tedavi için hedeflenen sinire yönelik bir girişimdir.

 

Kimlere epidural steroid enjeksiyonu yapılabilir?

Bel ve bacak ağrısı olan hastalar epidural steroid enjeksiyonundan fayda görebilir. Girişim özellikle aşağıdaki durumlarda faydalıdır:

Disk fıtığı - Omurlararası diskin jelimsi iç çekirdeğinin diskten dışarı fıtıklaşarak bel- boyun sinirlerine baskı yapar

Spondiloliz - Spodilolistezis = Omurganın alt ve üst eklemleri arasında kırık , zayıflama ve kaymaya bağlı ağrı olur.

Dar omurilik kanalı - Spinal Stenoz - Omurilik kanalında ve spinal sinir kanalında sinirin sıkışmasına bağlı olarak özellikle yürümekle ağrı oluşur

Enjeksiyon öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Mutlaka kullanılan ilaçlar doktora gösterilmelidir.Özellikle kumadin, aspirin vb kan sulandırıcı ilaçlar alınıyorsa kesinlikle doktorun haberi olmalıdır. Daha önce geçirdiği ameliyatlar belirtilmelidir.İşlemden 5 saat önce yeme içme işlemi bırakılmalıdır. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı varsa belirtilmelidir.Ve işleme tek başına gelinmemelidir, yanda refakatçi mutlaka olmalıdır.

Epidural steroid enjeksiyonu nasıl yapılır?

İşlem yakaşık 10-45 dakika arasında sürer. Gerekmedikçe sedasyon ( sakinleştirici ilaç )kullanılmaz .Steril şartlarda ameliyathane ortamında yapılır.Hasta monitörize edilir ve daha sonra lokal anestezi uygulanır. İşlem sonrası hasta yaklaşık 1 -2saat gözlem altında tutulur. Daha sonra taburcu edilir.

Sonuçları nasıl olur?

 Enjeksiyondan sonra belde ağrı ve girişimin yapıldığı bacakta geçici bir uyuşma ve ağrı olabilir. Girişimden sonra azalan veya geçen ağrı 4-6 saat içinde tekrar başlayabilir. Bu durum lokal anesteziğin etkisinin ortadan kalkmasındandır. Uzun etkili steroidin asıl etkisi 24-48 saat içinde tam istenilen düzeye gelir ve hastanın ağrısı 12-24 saat içinde ortadan kalkmaya başlar.

Girişim günü istirahat önerilir. Sonraki 2 gün de beli ve boynu aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Hasta kullanmakta ağrı kesicilere veya doktorun  verdiği ilaçlara devam eder. 2 hafta sonra kontrole gelir.

Girişim sonrası beli koruyan , egzersiz ve fizik tedavi hareketlerini yapan hastalarda çok daha tatmin edici ve uzun süreli sonuç alınır.Ortalama 6ay ile 3 yıl arasında bir iyilik süresi olur.Bir ayda ikiden fazla enjeksiyon önerilmez

Kimlere yapılmaz?

O bölgede aktif enfeksiyonu olanlara

Kontrolsüz şeker hastalığı ve tansiyonu olanlara

Gebe yada gebe olma ihtimali olanlara

Kanama , pıhtılaşma bozukluğu olanlara

Riskleri nelerdir?

Şeker hastaları birkaç gün daha sıkı şeker kontrolü yapmalıdır.Vücutta geçici su-tuz tutulması olabileceği için bir hafta tuzsuz yemek faydalıdır.Çok nadiren enfeksiyon riski vardir.Yine nadiren işlem sonrası baş ağrısı olabilir.