Hacamat (Kupa Terapisi )nedir?

 

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinden kupa aracılığı ile toksik elementleri barındıran arterio-venozkan yapıları ve lenf sıvılarının dışarıya atılması ve ilgili alanlardaki sinir sisteminin uyarılmasıdır.

 

Tarihçesi Nedir?

Hacamat bilinenin aksine İslamiyet’le başlamamıştır. M.Ö 5000 yıllık geçmişi vardır. Hz Adem’denbugüne birçok Peygamber, Hipokrat ve İbni Sina gibi tıp ilim adamları bu yöntemi kullanmışlardır.Mısırda , Çin de, Antik Yunanistan da kullanılmıştır. Hz. Muhammed (SAV) bilinen faydasınainandığı bu tedavi yöntemini kullanmıştır.

Günümüzde hem Uzakdoğuda hem de Avrupanın pek çok ülkesinde ders olarak daokutulmaktadır.

 

 

Hacamattaki Kanın İçeriğinde Ne Bulunur?

 

İnsan fizyolojisinde dışarıdan aldığınız ve kendi ürettiğimiz zararlı atık maddeler beş yolla dışarıatılır. Bunlar karaciğer, akciğer, böbrekler, dalak ve deri organlarıdır. En önemlisi olan karaciğerdedetoksifikasyon işlemi ile zararlı atık maddeler zararsız hale getirilir. Bu işlem günümüzde yemealışkanlığındaki doğallıktan uzaklaşma ve karaciğerin yağlanması nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ciltteki ter bezleri kanalıyla da toksik elementler atılmaya çalışılır. İnsanların ter kokularının milletlerve ülkeler göre farklı olma nedeni de bu yüzdendir. Cilt ve cilt altındaki kapiller ( kılcal damar )yapılardaki bu zararlı atılamayan maddeler dolaşım bozukluğuna bazen inflamasyon dediğimiziltihabi sistemlerin harekete geçirilmesine neden olabilir. Bu durum bazen adı konulamayanşikâyetlere ve ‘Otoimmün Hastalıklar’ , ‘Nedeni Bilinmeyen Ateş’ , ‘Romatoid Artrit’ gibihastalıklara neden olabilir. Hacamatla alınan kanda bu hastalıklara sebep olacak sistemleriharekete geçirecek ter bezlerinin dışarıya atmada yetersiz kaldığı atık maddeler ve serbestradikaller bulunur. Hacamat vücudumuzda biriken cildimizde depolanan toksik (zararlı maddeler)maddelerin düzenli aralıklarla dışarı atılma işlemidir.

 

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler?

 

Aç karna yapılmalıdır. En az 3 saat önceden yeme içme kesilmelidir. 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmamalıdır.Bol su tuketilmeli, hafif ve de sebze ağırlıklı beslenilmeşidir.24 saatöncesinden cima yapılmamalıdır. Spor yapılmamalı, vücut dinç olmalı ve en az 12 saat öncesindenkan akışkanlığını ve pıhtılaşmasını bozacak ilaçlar ( NSAİİ, Aspirin gibi ) alınmaması gerekir.

 

Hangi Durumlarda Hacamat Yapılır?

 

Hem tedavi hem de hastalıklara karşı koruyucu amaçlı olarak yapılmaktadır. Her hastalığın hacamatla tedavisi mümkün değildir. Ancak koruyucu amaçlı olarak yapıldığında bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı koruduğu ispatlanmıştır. Bu nedenlehacamatı özellikle koruyucu amaçlı uygulamak tıbben daha uygundur. Hastalıklara karşı tedaviyeyardımcı olduğu da unutulmamalıdır. Hacamat koruyucu tedavide esas yöntemlerden biridir.

 

Hangi Hastalıklarda Hacamat Uygulanılır ?

 

En önemlisi hasta olmadan immun ( bağısıklık ) sistemini güçlendirmek için bahar mevsimlerimdehacamat yaptırmak gerekir.

Migren

Gerilim tipi başağrıları

Fibromiyalji

Diz ağrısı( osteoartrit)

Bel-boyun ağrıları

Karpal tünel

Detoks

Uykusuzluk

Hazımsızlık

Adet düzensizlikleri

Depresyon

Hipertansiyon

Kulak çınlaması

Karaciğer yağlanması

Allerjik hastalıklar

Sabah tutuklukları

Romatolojik hastalıklar

 

Hacamat Ağrılımıdır?

 

Tetkik amaçlı kan aldırmak kadar bile ağrı olmaz. Çünkü işlem öncesinde kuru kupa yapılır buişlem ile bir nevi ilaç kullanmadan lokal anestezi oluşturulur, bu sayede ağrı hissedilmez.

 

Kuru Kupa - Hacamat Farkı Nedir ?

 

Kuru Hacamat’ hacamat öncesi yapılan kupa işlemidir. Bu sayede bölgenin kanlanması arttırılır ve kısmı anestezi oluşturulur. ‘Yaş Hacamat’ ise klasik olarak bilinen kupa yardımı ile cilt altı lenf ve kapiller yapılardan kanın dışarı alınma işlemidir.

 

Hacamattan Sonra İz Kalır mı?

 

Eğitim almış hekim gözetiminde yapılan işlem sonrası iz kalmaz. Çünkü işlem çok yüzeyel kesilerle yapılır.Derin yapılan kesiler bozucu alanda oluşturacağı için uygun da değildir.

 

Hangi Günlerde Yapılması Uygundur?

 

Ayın (Hicri) 17.19.21. günlerinde yapılması uygundur. Hicri Ay’ın 5’i ile 25’i tarihleri arasında mahsur yoktur, en faydalı olanı ise Hicri Ay’ın 3. Haftasında yapılanıdır. Çünkü ayın çekim gücünegöre kanın volümü ve kanın periferde (vücudun dış çevresinde) göllenmesi arttığından 17.19.ve21. günlerinde yapılması daha faydalıdır. Koruyucu amaçlı yapılmak isteniyorsa bu takvime dikkatedilmesi daha faydalı olur. Önerilen günler ise Pazartesi, Salı ve Perşembe günleridir. Bu günler ve takvim acil olmayan durumlar için geçerlidir. Acil durumda kurallar ortadan kalkar ihtiyaç durumunda hemen yapılır. Örneğin ayak bacak kol ağrılarında hemen yapılabilir.

 

Kaç Kupa Uygulamak Gerekir?

 

Hastalığa, yaşa, duruma, cinsiyete göre değişmekle birlikte 3-7 kupa arası yeterlidir.Fazla kupa ileyapmak yada çok kan gelmesi faydalı ve gerekli değildir.

 

Kimlere Hacamat Yapılmaz ?

 

70 yaş üstü, 2 yaş altı

Kalp pili olan hasta

Kalp hastalığı olanlara

İmmun supresif hasta

Adet dönemindeki kadınlar

Kan sulandırıcı alan hastalar ( kumadin vb)

Pıhtılaşma bozukluğu olan hastalara

Varisi olan hastada varisin üstüne

Fıtığı olan hastada fıtığın üstüne

Derin anemisi olanlara

Genel durumu bozuk olan hastalara

Hacamat Sonrası Yapılması Gerekenler?

 

İşlem sonrası iki saate kadar bir şey yiyip içilmemesi, bir gün sonra banyo yapılması uygundur.

Yara yerine hızlı iyileşmesi için sarı kantaron ve zeytinyağı önerilir, başka bir şey sürülmesine gerek yoktur, hijyen koşullarına dikkat edilmesiyeterlidir. Hacamattan sonra 2 – 3 gün, proteinden ve yağdan zengin gıdalar (et, süt, süt ürünlerivb) tüketilmemelidir. Yine hacamattan sonra 1 gün cima (ilişki) olmamalıdır. Hacamattan sonrasirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdı

 

Ne Sıklıkla Hacamat Yapılmalıdır?

 

Sağlıklı erişkinlere yılda 2-3 kez koruyucu amaçlı hacamat önerilmektedir. Tedavi amacıyla yapılıyor ise, doktor tarafından yapılan program çerçevesinde yapılmalıdır. Bu bazen ayda bir olabileceği gibi, birkaç hafta ara ile de olabilir. En faydalı hacamat hastalanmadan önce yapılan hacamattır. İlkbahar ve sonbahar koruyucu amaçlı yapılacak hacamat için harika zamanlardır