Eft Nedir

EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan bir enerji çalışmasıdır. Kişi, parmak uçlarıyla vücudundaki bazı akupunktur noktalarına vuruşlar yapar. Buradaki temel prensip herhangi bir olumsuzluktan dolayı vücutta tıkanıklığa uğrayan enerji akımlarının normal hallerine geri dönmeleridir. Böylelikle enerji akımı tıkanıklığına neden olan problem ortadan kalkar ve yerine olumlu düşünce veya davranış modelleri yerleşir.


 

EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Enerji meridyenlerini uyarma açısından akupunktur ve akupres ile olumlamalar açısından da NLP’nin ortak bir sentezi diyebiliriz.

EFT’nin uygulaması oldukça basittir ve arınma diğer klasik terapi yöntemlerine göre çok daha hızlı bir şekilde oluşur.

Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan belli enerji merkezleri (çakra ve meridyenler) var. Bu merkezler ile evrenden bedenimize enerji alıp veriyor ve yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu enerji merkezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen tıkanmalar fiziksel ve / veya psikolojik hastalıklarımıza neden oluyor. Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz her olay, her yaşadığımız duygusal tecrübe, vücuttaki enerji sistemimizin etkilenmesine neden oluyor. Yani meridyen ve çakra sistemimiz ve psikolojimiz birbirine karmaşık bir bağla bağlı.


 

İşte Duygusal Arınma(özgürleşme ) Tekniği – EFT bu enerji sistemindeki blokajları açıp, bu blokajların yol açtığı, acı, kızgınlık, endişe, stres, öfke, korku, gibi olumsuz duyguları yok ediyor. Geçmişte yaşadığımız travmatik bir olayı her hatırladığımızda ortaya çıkan olumsuz duygu, bu ikisini birbirine bağlayan köprü vaziyetindeki blokaj ortadan kalkınca kayboluyor. Artık o olayı hatırlıyor ama hiçbir şey hissetmiyoruz

Eft'nin diğer tedavilerden olumlu anlamdaki farkları:

Öğrenmesi ve yapması kolaydır

Hızlı etki eder

Yapmak için doktor olmaya gerek yoktur.Özel bir meridyen bilgisi gerektirmez

Ağrısızdır

İğne yoktur

Kendi kendine de yapılabilir

Başarı oranı yüksektir


 

Kullanım Alanları

İlişkilerle ilgili sorunlar

İş hayatıyla ilgili sorunlar (Başarısızlık korkusu, sunum korkusu, stres, endişe gibi)

Fobiler (kedi, kopek, kapalı mekan, karanlık, uçak korkusu)

Kilo sorunu

Bağımlılıklar (sigara, yemek gibi)

Sosyal fobi, topluluk önünde konuşma sorunları)

Güvensizlik sorunları

Cinsel problemler

Fiziksel ağrılar (başağrısı, mide bulantısı gibi psikosomatik durumlar)

Depresyon