FİBROMİYALJİ

 

 Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Özellikle vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet ile kendini belli eder. Toplumun yüzde 3’ünde görülen fibromiyalji sendromu hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalar, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir.

 

Fibromiyalji sendromu neden oluşur?

Fibromiyalji sendromu'nun neden geliştiği tam olarak bilinememektedir. Yapılan araştırmalarda bazı teoriler ileri sürülmüştür. Bu teoriler, uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilinir.

 

 

 

 

Fibromiyalji Belirtileri

 

Fibromiyalji belirtileri çok keskin olmamakla birlikte en önemli belirtisi vücudun belli yerlerinde görülen hassasiyettir. Bunu yanı sıra fibromiyalji özellikle ağrı ve sabahları zor uyanma ile kendini belli eder.

 

Fibromiyalji sendromu olan kişilerin özel bir karakteri vardır. Kendilerinden beklentileri çok yüksektir, mükemmeliyetçidir, çok titizdir ve duygu durumları çok çabuk değişir. Bu kişilerin stresli zamanlarında ağrılarının artma ihtimali çok yüksektir.

 

 

Yaygın ağrı çekme, ağrı yapmayan uyarıları ağrı olarak algılama

El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma

Çarpıntı

Egzersize karşı dirençsizlik ,kendini halsiz hissetme

Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri

Depresyon hali

Hafıza problemleri

Gün boyunca yorgunluk hissi

Dinlenemeden uyanmış olma hissi

Uyku kalitesinde azalma

Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu

Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet de bu hastalığın en belirgin özelliği sayılır.

 

Tedavisi

Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliği ve tedaviye uyumdur.

 

 

 

Bölgesel enjeksiyonlar

Tetik nokta enjeksiyonları

Prp

Hipnoterapi

Akupunktur

Ozon tedavisi

Kupa tedavisi

Egzersiz

Medikal tedavi

 

 Kliniğimizde bölgesel enjeksiyonlar öncelikli olarak yapılır.Hastanın kliniği , öyküsü ve gördüğü faydaya göre diğer tedavi yöntemleri , hasta doktor uyumu  ve ortak karar ile birlikte tedaviye eklenir.

Örneğin ağrıları ile birlikte yaygın depresif hal ve uykusuzluk mevcutsa tedaviye akupunktur ve hipnoz eklenirken, sadece ağrı ve yorgunluk mevcutsa bölgesel enjeksiyonlara ozon tedavisi eklenebilir.Tedavi tamamen bireye ve kliniğine özgüdür.