Bel ve boyun ağrısı, toplumda en sık görülen sağlık sorunlarından biri. Kabaca her iki kişiden birinin hayatında en az bir kez bel ve boyun ağrısı geçirdiği kabul ediliyor.

Boyun omurgamızın en hareketli parçasıdır, içinden geçen önemli damarsal yapıları, omuriliği, spinal sinirleri korur. Boyunda 7 adet omurumuz vardır, ortalama 3-4 kilogram ağırlığındaki başımızın taşınmasından ve hareketinden sorumludur. Boyun ağrılarının çoğu akuttur( yeni başlangıçlıdır) ve mekanik sorunlardan yani kas iskelet sistemine ait nedenlerden kaynaklanır.

Boyun ağrısı çalışanlarda daha sık görülür. Masa başı çalışanlarda, ağır iş yükü olanlarda, öğretmenlerde, bankacılarda, müzisyenlerde, zihinsel ve fiziksel stresi olanlarda ve daha önce geçirilmiş boyun, sırt ve ya omuz yaralanması olanlarda d

 
   


aha sık görülür.Boyunda kas spazmları, kas veya ligaman zorlanmaları, boyun fıtıkları, sinir dokusuna olan basılar, kemik yapıdaki kireçlenmeler ve duruş bozuklukları en sık boyun ağrısı nedenleridir.

 

Ağrılar sadece boyun bölgesinde sınırlı olabilir ama boyundan omuzlara,ellere , sırta ve başa da yayılabilir.

Bel ağrısının da pek çok sebebi olabilir.Daha çok oturma bozuklukları, biçimsiz durma, aşırı eğik çalışma, sık tekrarlayan aynı yöndeki hareketleri arka arkaya yapmak bel ağrıları yapabilir.Bunlarin dışında bel fitiklari, fasek eklem sorunları da bel ağrısı sebepleri arasındadır.Bel ağrıları belde olabildiği gibi ,bacaklara ,kalçaya ,ayak bileklerine vuran ağrılar olarakta karşımıza çıkar.

Tedaviler

Eklem enjeksiyonları

Ozon tedavisi

Proloterapi

Prp

Akupunktur

Kupa tedavisi

Epidural steroid uygulaması

Hipnoz

Hastanın ağrısının nedenini tespit edip, uygun doz ve kombinasyon tedavisi yapmaktayız.