Diz ağrısı çok sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Diz ağrılarının kaynağı eklem içi dokular ya da eklem çevresindeki kas, kiriş, bağ ve keseler olabilir.Ağrının nedenine bağlı olarak hasta, ağrıyı diz kapağında, diz önünde, diz arkasında hissedebilir.

 

KİREÇLENME (OSTEOARTRİT) NEDİR?

Tıbbı karşılığı osteoartrit olan kireçlenme, sıklığı yaşla birlikte artan, eklem kıkırdağının lokal kaybıyla bilikte eklem kenarlarında meydana gelen kemik değişiklikleridir. Klinik olarak temel yakınma, ağrı ve tutukluktur.

Kireçlenme tüm dünyada nüfusun yaşlanmasıyla beraber artmakta ve özellikle yaşamın ikinci yarısında önemli ölçüde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Risk Etmenleri

Yaş-Cinsiyet-Irk:Kadınlarda daha sık görülür

Genetik

Obezite: Hem oluşumunu hem seyrini etkiler.

 

Menisküs Nedir? Menisküsler Ne İşe Yarar?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Kaval ve uyluk kemiğinin birleştiği yerde bulunur. Bu iki kemiğin hareket esnasında birbiriyle sürtünerek aşınmasını önler.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yaralanmaları yaygındır.Meniskülerdeki yaralanmalar eklem kıkıdağında bozukluk ve kireçlenme riskini  de arttırır.Akut travma ya da aşamalı yıpranmanın bir sonucu olabilir.

 

Tedavi Yöntemlerimiz

Eğitim ve Koruyucu Önlemler

Kilo Verme ve Beslenme Önerileri:Önerileri

Egzersiz

Eklem içi enjeksiyonlar

Prp

Proloterapi

Akupunktur

Ozon tedavisi

 

Diz ağrısı olan hastaya ,hastalığına ,hastalığının evresine,durumuna göre kombine tedaviler yapmaktayız. Örnegin aşırı kilolu bir diz ağrısı hastasiysa İsteği dahilinde hipnoakupunktur ile hem kilo kontrolü hem de ağrı kontrolü yapıp beraberinde enjeksiyonlar yapmaktayız.