Obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen, bir çok hastalığa davetiye çıkaran, yüzyılımızın  önemli sağlık sorunlarındandır.Obezite, kalp rahatsızlıkları , şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, akciğer, eklem ve safra kesesi hastalıkları gibi bir çok hastalığın altında yatan nedendir.  Depresyon, benlik algısında bozulma (kendine güvensizlik) gibi olumsuz etkileri de vardır.

 

Obezite Sebebleri:

-Fiziksel aktivitelerde azalma,
-Beslenme alışkanlıkları
-Cinsiyet (bayan)
-Irksal faktörler
-Yaş
-Eğitim düzeyi
-Evlilik
-Doğum sayısı 
-Alkol
-Genetik ve çevresel etkenler
-Psikolojik bozukluklar; emosyonel stres, depresyon vb. .
-Endokrin hastalıkları; hipotiroidizm (guatr), cushing sendromu, tip 2 diabet
-Metabolik ve hormonal bozukluklar

-Teknolojinin ilerlemesi ile günlük enerji tüketiminin azalması olarak özetleyebiliriz.

Obezite tespitinde iki yöntem kullanılır

1.      Beden kitle indeksi(BKİ) veya Body Mass Index(BMI)

2.      Bel çevresinin ölçümü

 

BKİ= <19 Zayıf
19-25 Normal
25-30 Fazla kilolu
30-40 Şişman (Obez)
40> çok şişman (morbid obez)Bel çevresi Risk Yüksek risk


Erkek >94cm >102cm
Kadın >80cm >88cm

 

Hipnoakupunkturun Zayıflamadaki Etkisi

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değildir. Normalde diyet yaparken oluşan ve diyeti bırakmaya neden olan halsizlik, midede yanma ve ekşime , stres ve sinililik hali gibi şikayetler akupunkturla beraber yok olur. Yeni beslenme alışkanlıklarının edinilmesi  ve davranış değişiklikleri de hipnoakupunktur ile hastaya kazandırılır.

 

Hipnoakupunkturun zayıflamadaki etkilerini aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz

 

1.      İştah ve acıkma hissini en aza indirir. Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp, seratonin yani özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkan mutluluk hormonunun seviyesini artırır. Bu şekilde yiyerek değil, yemeyerek mutlu olmamızı sağlar.Hipnozla da bu sürecin daha stressiz, rahat geçirilmesi hedeflenir ve akupunkturun etkisi arttırılır.

2.       Midede kazınma, yanma ve ekşimeyi önler. Kulaktan yapılan akupunktur, kulaktan mide ve bağırsaklara kadar uzanan sinir uçlarını uyararak mide asidini azaltır. Hipnozla da diyete uyum artar.

 

3, Hipnoakupunktur uygulaması sırasında; vücutta seratonin ve endorfin hormonlarının seviyesi artmaktadır. Bu da diyet yapan kişiye huzur verir, sakinlik sağlar. Böylece kişide istediği her şeyi yiyememekten dolayı oluşan stres ve gerginlik yaşanmaz. Sonuçta; kişi sakin ve huzurlu bir şekilde diyetine devam eder.

4.Metabolizma hızını düzenleyici rolü vardır. Akupunkturla tedavi gören kişinin metabolizma hızı arttığı için diğer kişilere göre, zorlanmadan daha kolay kilo verir.

 

Bunların hepsi bir araya gelince kişinin kilo vermemesi için hiçbir sebep yoktur. Akupunktur tedavisi haftada 1 veya 2 kez yapılır. Seans sayısıda hastanın durumuna göre değişir. Ortalama 10-14 seans sürer. Hipnoz tedavisi de ortalama 3-4 seans olarak tedaviye eklenir.Vereceğiniz kilo miktarı yaşa, cinsiyete, ilaç kullanımına ve verilecek kiloya göre değişir. Bu oran yaklaşık 2 ayda mevcut kilonuzun % 10-15 i kadardır. Uluslar arası standart haftada 0. 5-1 kg yani ayda 2-4 kg dır.

Akupunkturda ayda 4-8 kg zayıflama normal kabul edilir. Sağlıklı ve kalıcı zayıflamak için kişi;hızlı kilo vermekten kaçınmalıdır.

Hangi kiloda olursak olalım , hiçbir yan etkisi olmayan akupunktur  ve hipnoz tedavileri ile istediğimiz ideal kiloya ulaştıktan sonra, bu kiloyu koruma programına geçilir. İdeal kilomuzu koruma esnasında diyet değil sağlıklı ve dengeli beslenme yapılır. Böylece kilolar sabitlenir ve formumuz korunmuş olur.Bunun içinde hipnoakupunktur ile alışkanlıkların değişmesi ve devamının sağlanması çok önemlidir.

Yaşamımızın herhangi bir dönemlerinde ( stres yaratan bir durumda, ilaç kullanımında yada benzer durumlarda )kilo almaya tekrar başlanırsa  1 ay içersinde akupunktur doktorunuzla bağlantıya geçerseniz, hazır istediğiniz kiloya inmişken tekrar kilo alımınızı önlemiş olursunuz. Bu arada akupunktur uygulayan kişinin doktor olması, akupunktur eğitimini almış olması ve aldığı eğitimin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekir.