Yapmanız gereken ilk ve tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın hayatında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, hipnoakupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

İnsanlarda serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda gülünce, mutlu bir haber alınca ya da çikolata  yiyince, bir yeriniz acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin – endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut kendiliğinden olan bu durumu  kaybetmiştir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, işte, açıklaması bu şekildedir.
Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar.
Bu 72 saatlik süre içinde, hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur tedavisi ile,vücut sigaraya gerek kalmadan  seratonin ve endorfin salgısını yapar. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu zorlanmadan başarır.Akupunkturun yanına eklenen hipnoz ve eft  tedavisi ile de davranış değişikliği sağlanır, danışanın tedaviye uyumu sağlanır ve zorlu süreç daha kolay , konforlu bir hale gelir.

 

Kaç Seans Gerekir?

Sigara bırakmak için hergün, gün aşırı veya 2-3 gün aralıklarla; danışanın sigara içme yılı, sayısı ve alışkanlıklarına bağlı olmak üzere 3-7 seans yeterli olmaktadır.Hipnoterapi de ilk seanstan itibaren doktorun uygun gördüğü sıklıkla tedaviye eklenir.Bazen tek seansta bile çözüme ulaşılır. Tedavi sırasında danışan sigara içmemeli , nikotin preparatları kullanmamalıdır.

 

 

Tedaviye başlamadan önce danışanın  kesin  bırakmaya karar verdiğinden emin olunmalıdır. Çoğu zaman bir gün belirlemek ve buna hazırlanmak yararlı olmaktadır.

 

Hipnoakupunktur yöntemi  sigarayı bırakmada en etkili iki tedavi yönteminin birleşimidir.Tübitağa göre  hipnoz, dünya sağlık örgütüne göre de akupunktur en etkili sigara bırakma yöntemidir.

 

 

Hipnozla sigara içmenin davranışsal değişimine yardım edilir.Yeni alışkanlıklar kazandırılır. Otohipnozla sigara içmemenin verdiği sıkıntılar azaltılır. Akupunktur ile de seratonin ve endorfin salınımı arttırılır ve böylece sigara bırakmada daha etkili ve başarılı olunur.